EMDR ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif bozukluk halk arasında bilinen adıyla Takıntı Rahatsızlığı, obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize olmuş, bireye ciddi anlamda rahatsızlık veren  psikolojik bir hastalıktır.

Obsesyon, kişinin iradesi dışında aklına gelen, kişinin bilinçli çaba ve uğraşla zihininden kovamadığı, ısrarlı bir şekilde tekrarlayan ve yoğun huzursuzluk yaratan düşünce, dürtü ya da imajların tamamına verilen isimdir. Bu takıntılara sahip kişiler bunların mantıklarına, ahlak inançlarına, sahip oldukları değer ve düşüncelere ters düştüğünü ancak bunları düşünmekten kendilerini engelleyemediklerini bu nedenlede yoğun stres yaşadıklarını ifade ederler. Genellikle de bu zihinsel uğraşların kişinin günlük işlevselliğini bozacak düzeyde olduğu görülmektedir.

Kompulsiyon ise, obsesyonlardan ve obsesyonlarla birlikte gelen huzursuzluktan kurtulmak için bireyin iradesi dışında yaptığı tekrarlayan davranış ya da düşüncelere denir. Kompulsiyonu tekrarlayn ritüllerden ayıran fark ise kişi bu davranışı yapmaktan hoşnut değildir ama kendini yapmak zorundamış gibi hisseder. Kompulsiyonlar denetlenemez düzeye ulaştığında ise kişinin sıkıntısında ciddi anlamda artış başlar. Kompulsiyonlar dışaran görülen bir davranış olabileceği gibi kişinin zihninde tekrarlayan düşünceler şeklinde de görülebilir.

en-sik-gorulen-obsesyonlar

en-sik-gorulen-kompulsiyonlar

En sık görülen obsesyonlar,

 • Bulaşma obsesyonları
 • Saldırganlık obsesyonları
 • Biriktirme
 • Cinsel içerikli obsesyonlar
 • Dini içerikli obsesyonlar
 • Simetri/ Düzen obsesyonları
 • Somatik Obsesyonlar

En sık görülen kompulsiyonlar ise,

 • Temizlenme kompulsiyonları
 • Düzenleme/ Sıralama kompulsiyonları
 • Kontrol etme kompulsiyonları
 • Belirli eşyalarda kaçınma

Obsesif Kompulsif Bozukluk kişinin kendisine ve yakınlarına ciddi anlamda rahatsızlık verir. Yapılan son çalışmalarda psikiyatrik rahatsızlıklar arasında dördüncü sırada yer almaktadır ve psikiyatri başvurularının ’unu bu rahatsızlık oluşturmaktadır.

Takıntı rahatsızlığının tedavisinde, ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi uygulamalarının iyileşme süresine katkısının çok büyük olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir.

1987 yılında bir klinik psikolog tarafından keşfedilen ve geliştirilen EMDR (eye movement desensitization and reprocessing) Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme terapisi son dönemde Obsesif Kompulsif Bozukluğunda tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Takıntı rahatsızlığının oluşmasına sebep olabilecek geçmiş yaşantılarından günümüze yansıyan olumsuz inanç, düşünce ve duygularıyla çalışabilen, bilinç dışı süreçleri de işlemlemeyi sağlayan bir terapi yaklaşımıdır. Etkinliği ve yaygınlığı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

online-terapi
Online Terapi

Pandemi dönemi ile birlikte hayatımıza daha yoğun giren online terapi, psikotera…

Devamını Oku
emdr-ve-panik-atak
EMDR ve Panik Atak

Panik, ortada herhangi bir korku unsuru olmadığı halde bireyin ansızın yoğun korku ve…

Devamını Oku